Stratená akcia "Kontraples pred operou"...

Autor: Oskar Dobrovodský | 3.1.2013 o 20:00 | (upravené 3.1.2013 o 20:30) Karma článku: 12,49 | Prečítané:  2342x

Pred pár dňami som zachytil prvú zmienku o akcii Kontraples pred operou. Podľa slov organizátorov má ísť o „Najväčší PUNK pred historickou budovou SND počas ‚Plesu v opere“. Punk-rockovú muziku počúvam tridsať rokov, mám skvelé zážitky a spomienky z mnohých punkových akcií, koncertov... Oslovila ma aj myšlienka organizátorov: „Najväčšia plesová akcia roka, ktorá je v čase ekonomickej krízy či polických afér mnohých z pozvaných hostí nechutným výsmechom stovkám tisícom ľudí v našej krajine žijúcim pod hranicou chudoby. Každoročné pasovanie ľudí, ktorí významne prispeli k dvadsaťročnému rozkrádaniu verejného majetku a dehonestácii práva v našej krajine za osobnosti a celebrity je ranou pod pás celej občianskej spoločnosti.“

Aj ja mám svoje skúsenosti s „celebritami“. S „celebritami“, ktorým je osud obyčajného človeka ukradnutý ale zato vedia, čo je to byť „trendy“. Ak je trendy bojovať proti fašizmu, tak bojujú proti fašizmu. Čo na tom, že tu fašistov takmer nemáme. Stačí sa postaviť proti akcii, kde sú ľudia, ktorým osud našej rodiny nie je ľahostajný, protestujú proti porušovaniu zákonnosti na Družstevnej ulici v Malackách. Zakričať si „hajzli“, „fašisti“, hlavne aby to bolo v médiách.

Tak sa v blokujúcej rade v dojemnej zhode držia za ruky antigorilí aktivista Róbert Mihály, europoslankyňa a zároveň osoba spomínaná minimálne v jednej z verzií Gorily Monika Flašíková-Beňová, či Eduard Chmelár.

Keď organizátori punkového protestu vyhlásili „Na akcii však nebudeme tolerovať akékoľvek prejavy fašizmu, neonacizmu či agresie. Ak ste nepochopili zámer podujatia, tak ani nechoďte, pretože v tom prípade vítaní nie ste!“ nevidel som v tom problém. Veď ja som sa neraz dištancoval od fašistov, nacistov, nielen v médiach, ale aj tu na svojom blogu.

Netrvalo dlho a z udalostí na facebookovej stránke protestu som zistil, že minimálne niektorí organizátori protestu patria do tej skupiny „mladých revolucionárov“, ktorí mi nedávno s neskrývaným ironickým výsmechom k môjmu osudu verejne cez FB radili, že sa mám svojim susedom ospravedlniť, napiecť a doniesť koláčiky. Tak som mal vyriešiť problém na Družstevnej ulici.

Na FB stránke protestu boli vymazané takmer všetky príspevky, ktoré buď nesúhlasili s formou protestu, alebo ich pisatelia pôsobili názorovo dojmom, že sú politicky orientovaný buď stredovo alebo viac vpravo. To sú teda tí, čo nepochopili zámer podujatia. Nakoniec bolo možno viac príspevkov vymazaných ako ponechaných.

Škoda takejto realizácie naozaj dobrej myšlienky. Akcia mala potenciál poukázať na to, že aby niektorí mohli v drahom oblečení plesať, musí existovať mnohonásobok ľudí žijúcich v chudobe. Mojich susedov, ktorí dostali od obce či štátu zadarmo už minimálne tretiu strechu nad hlavou, tých však medzi postihnutých neradím. Skôr mám na mysli tie státisíce ľudí bez šance na vlastné bývanie pri súčasných výškach platov, cien, daní a odvodov.

Ukazuje sa, že najskôr sú to zase „známe firmy“ z bratislavských mimovládiek, čo túto príležitosť ukázať verejnosti iný pohľad na „celebrity“ zahodia. Cítim, že nejeden z nich bude protestovať pred budovou s túžbou, že jedného dňa sa konečne dostane dnu. Preto na proteste nepotrebujú nikoho z inej časti politického spektra, než je tá ich.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Už ste čítali?