Budú aktivisti kvôli zapáleniu vlajky EU odsúdení?

Autor: Oskar Dobrovodský | 8.1.2013 o 18:50 | (upravené 8.1.2013 o 20:23) Karma článku: 13,49 | Prečítané:  851x

V novembri na proteste s názvom "Za slušný a bezpečný život" boli zadržaní Štefan Potocký a Marián Mišún. Udialo sa to dosť brutálnym, ale hlavne zbytočným zásahom príslušníkov policajného zboru. Oficiálnou príčinou zásahu bolo zapálenie vlajky EU. Ráznosť a tvrdosť zásahu ma udivila, veď vlajka už horela a zachrániť ju nešlo. Keby takto akčne polícia pôsobila, keď moji susedia pália gumu či káble a zamoria jedovatým dymom celú Družstevnú ulicu. Ale vtedy policajti neprídu ani na telefonickú požiadavku občana, nieto ešte, že by sami od seba zasiahli proti porušovaniu zákonnosti.  Nakoniec ak by aj došlo spálením zástavy k trestnému činu, tak stačilo oboch pánov slušne legitimovať a v najbližšom vhodnom termíne predvolať k vyšetrovateľovi.

S pribúdajúcimi hodinami a dňami som sa stretával s tvrdeniami právnikov, že uvedený skutok nie je trestným činom. Napriek tomu boli obaja aktivisti okamžite daný do väzby, kde pobudli 60 hodín. Samotný 60 hodinový pobyt je divný v tom, pretože po uplynutí doby úplne zbytočného zadržania, čo je max. 24 hodín, bola na nich uvalená väzba. A to všetko v krajine, kde bežne sú na slobode ľudia za onakvejšie trestné činy a kde súdne konania trvajú roky.

V rozsudku ma okrem nebývalej rýchlosti jeho vynesenia zaujal použitý §, ako aj trest peňažitý, ale hlavne 2 ročný zákaz pobytu na území Bratislavy. Toto presne používali svojho času komunisti, ak chceli zabrániť novým demonštráciám za slobodu a demokraciu. V tejto súvislosti odporúčam čitateľovi do pozornosti vynikajúci článok od Juraja Reža...Pálenie vlajky. Upozornil by som na inú vec, a to na súdne konanie ohľadom výtržnosti môjho neprispôsobivého suseda...vyzabíjam vás, vy kur×× bíle. Tam bol trestný čin pre malú závažnosť prekvalifikovaný na priestupok.
Dostávam sa pod čoraz väčší tlak štátnej moci. Štátna televízia odvysielala dve tendenčné reportáže od Róberta Adamca, ktoré mali za cieľ očierniť ma vo verejnosti a zároveň vylepšiť obraz mojich susedov.  Europoslankyňa a významný člen vládnej strany Smer mi verejne nadáva do hajzlov a fašistov. Úrady nekonajú, keď sa jedná o ochranu obyvateľov Družstevnej ulice v Malackách pred vyčínaním asociálnych spoluobčanov. Ale zato akčne a iniciatívne pri najmenšej zámienke konajú voči tým občanom, ktorým nie je osud našich ľudských a občianskych práv ľahostajný.
Proti prvému rozsudku sa aktivisti odvolali. Hlavné pojednávanie vo veci bude 16. januára 2013 na Okresnom súde Bratislava.  Viac informácií nájdete aj tu: Zapálenie vlajky EU .
Nie je tak dávno čo prebehla Slovenskom vlna protestných akcií proti odsúdeniu členiek hudobnej skupiny Pussy Riot. Odsúdili ich za protestnú pieseň zaspievanú v kostole. Aj v tomto ich prípade sa rozsudok opieral o značne svojský výklad príslušného §. V zahraničí ten  trest nebol pochopený, a to nielen politikmi ale aj občanmi, viedlo to k protestom. Rovnako by v zahraničí  ťažko chápali trest za pálenie vlajky v Bratislave, pretože tam je pálenie vlajok na protestných akciách vcelku bežná vec.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Už ste čítali?