Polícia Malacky sa mi snaží "osladiť" Silvester.

Autor: Oskar Dobrovodský | 31.12.2013 o 11:12 | (upravené 31.12.2013 o 11:24) Karma článku: 15,68 | Prečítané:  3880x

Poverený príslušník policajného zboru v Malackách ma obvinil pre prečin nebezpečného vyhrážania podľa par. 360 ods. 1/ Trestného zákona. Ak som svojim ústnym prejavom u prislušníka mestskej polície a príslušníka PZ SR vzbudil dôvodnú obavu z uskutočnenia svojich vyhrážok, prečo okamžite nekonali, aby mi v konaní zabránili a prečo mi je vznesené obvinenie viac ako po jednom mesiaci od verbálneho prejavu?! Ak by policajti subjektívne pociťovali ohrozenie, museli konať z úradnej povinnosti a teda okamžite.

K otázke právneho posúdenia môjho konania sa žiada poznamenať, ze z právneho poriadku SR, ako aj z právnych poriadkov členských krajín EU možno vyvodiť, že jedným z charakteristických znakov moderného štátu je aj skutočnosť, že vymedzenie trestného činu, stíhanie páchateľa a jeho potrestanie je vecou vzťahu medzi štátom a páchateľom trestného činu. Štát prostredníctvom svojich orgánov rozhoduje podľa pravidiel trestného konania o tom, či bol trestný čin spáchaný a kto ho spáchal. Účelom tohto procesu je prioritne osvedčenie tohto vzťahu medzi páchateľom a štátom a ochrana spoločenských hodnôt, a nie bezprostredná ochrana individuálnych subjektívnych práv oznamovateľa trestného činu, resp. osôb, ktoré sa cítia byť konaním dotknuté.

Z analýzy skutkovej vety vyplýva, že som sa mal protispoločenského konania dopustiť pred príslušníkom MsP a príslušníkom OO PZ Malacky. Na základných zásadách sú vybudované všetky inštitúty, štádia trestného konania. Je potrebné poukázať na vyhľadávaciu zásadu. V podstate sa teda vyhľadávacia zásada opiera o povinnosť orgánov činných v trestnom konaní zistiť skutkový stav veci o ktorom nie sú pochybnosti a to v rozsahu potrebnom na ich rozhodnutie. Samotný orgán činný v trestnom konaní je povinný postupovať z úradnej povinnosti, pričom je nevyhnutné aby zabezpečoval, zisťoval, vyhľadával a objasňoval všetky skutočnosti, ktoré svedčia nielen v neprospech, ale aj v prospech obvineného. Nie bez významu je zásada oficiality. Príslušníci tak MsP ako aj PZ SR postupujú z úradnej povinnosti.

Som stíhaný za trestný čin kde vyhrážanie musí byť svojou povahou a závažnosťou na úrovni vyhrážok smrťou alebo ťažkou ujmou na zdraví. Pritom vždy treba brať do úvahy okolnosti konkrétneho prípadu  a prihliadať aj na to, ako subjektívne pociťuje ujmu ten, voči ktorému vyhrážka smeruje.  Ak som svojim ústnym prejavom u prislušníka mestskej polície a príslušníka PZ SR vzbudil dôvodnú obavu z uskutočnenia svojich vyhrážok, prečo okamžite nekonali, aby mi v konaní zabránili a prečo mi je vznesené obvinenie viac ako po jednom mesiaci od verbálneho prejavu? Ak by policajti subjektívne pociťovali ohrozenie, museli konať z úradnej povinnosti a teda okamžite.

Každý v Malackách vie, že sa svojich občianskych práv domáham už viac ako päť rokov. Polícia je nečinná a to aj napriek tomu, že na adrese môjho bydliska bol aj osobne minister vnútra SR. Bol som policajtmi krivo obvinený, že som si sám znehodnotil fotoaparát pred našim domom. Až po prešetrení a prezretí videonahrávky bolo zistené, že som bol napadnutý príslušníkom polície, ktorý mi fotoaparát zničil. Uvedenú okolnosť uvádzam preto, že ide o okolnosť možnej predpojatosti k mojej osobe zo strany polície v Malackách, ktorá viac rokov voči mne a mojej rodine ignoruje základné zásady, ktoré jej vyplývajú z par.-u 2 Zákona o PZ. Je pravdou, že som použil nevhodný spôsob ako prinútiť policajtov, aby spolupôsobili pri zabezpečovaní verejného poriadku, robili opatrenia na jeho obnovenie, ku ktorému dochádza už päť rokov na adrese Družstevná 25 v Malackách.

Odhliadnuc od uvedeného som sa nedopustil konania, ktoré by policajti mohli subjektívne pociťovať ako ujmu, v opačnom prípade by museli konať okamžite. Vzhľadom k vyššie uvedenému dozorovému prokurátorovi navrhujem, aby uznesenie zrušil.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

OĽaNO nie je iba Matovič, hovorí jeho líder. Uvažuje, že sa stiahne z politiky

Líder OĽaNO Igor Matovič pre SME hovorí, že sa mu stalo niečo závažné.

KOMENTÁRE

(Ne)obyčajný človek Igor Matovič

Lídra Obyčajných ľudí šikanuje koalícia, no sám zo seba robí ľahký terč.

KOMENTÁRE

Ako sa žije v kraji, kde bane miznú

Vnímajú ich ako náletové buriny, ktoré sa uchytili v pustnúcom kraji.


Už ste čítali?